Fundacja Słuchaj Siebie stworzyła artykuły do specjalistycznego i recenzowanego czasopisma Strefa Logopedy. Wydany numer w całości poświęcony był tematyce oddechu pt. “Oddech, jako próba przywrócenia komunikacji interpersonalnej” i został pozytywnie zarekomendowany przez dr Mirę Rządzką. Czasopismo pomimo dodruku zostało w całości wyprzedane i nazwane przez redaktor merytoryczną Złotym Graalem.
Recenzja:
“Przed Państwem numer 30 poświęcony oddechowi. Ten utrzymujący nas przy życiu proces pobierania i wydychania powietrza, dokonuje się ok 670 milionów razy w życiu człowieka, stanowiąc o naszym zdrowiu, pełniąc ogromną ilość funkcji: od dotlenienia wszystkich tkanek ( w tym mózgowych), poprzez rozrost twarzoczaszki i kośćca klatki piersiowej, aż po możliwość niwelowania astmy, nadpobudliwości czy stanów przewlekłego zmęczenia. Stanowi więc szczególnie przydatne i niedoceniane narzędzie terapeutyczne w rękach tych osób, które zajmują się profilaktyką wad zgryzu, wymowy, chorób cywilizacyjnych, czy już powstałymi zaburzeniami wtórnymi, powstałymi w wyniku nieprawidłowego toru oddechowego.
Trzy autorki, logopedki: Natalia Dul, Katarzyna Miałkowska, Matylda Nowak w nietuzinkowy sposób omawiają znaczenie oddechu dla rozwoju i zdrowia człowieka. Sięgają po najnowsze badania, śledzące znaczenie właściwego sposobu oddychania, odwołują się do uznanych metod i technik oddechowych, i co szczególnie ważne, do własnych badań sposobu oddychania u dzieci (Program Profilaktyki Oddechu – PPO).
W artykule znajdziemy nie tylko doskonale omówiony proces fizjologii normatywnego oddechu statycznego i dynamicznego i jego wpływu na nasz organizm, ale i propozycję skierowania uważności na jakość oddychania (intrapersonalna rola oddechu), przygotowanie do medytacji, relaksację, co w dzisiejszym świecie, poszukującym coraz bardziej mindfulness, ma ogromne znaczenie.
Włączenie ćwiczeń jogi, połączenie jej z uważnym, fizjologicznym, nosowym wdechem i wydechem, relaksacja w oparciu o bajki i wizualizacje stwarza doskonałe (i odmienne od dawno nieaktualizowanych ćwiczeń oddechowych w logopedii) narzędzia do pracy z dziećmi. Materiał ten szczególnie kierowany jest do logopedów, nauczycieli przedszkoli i szkół, rodziców, którzy i w artykule, w Kartach Pracy i w Bajce, znajdą inspirację, zarówno do wspierania dzieci w prawidłowym rozwoju, jak i do własnego doskonalenia.”
Dr n. o zdr. Mira Rządzka